Badanie ginekologiczne dziewczynek

Kolposkopia to pewne ginekologiczne badanie diagnostyczne. Kolposkopy to urządzenia używane przez ginekologów podczas badania – endoskopy będące możliwość wielokrotnego powiększania obrazu. Badanie przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych.

Do zrealizowania kolposkopii nie trzeba specjalnie się przygotowywać. Pomocna jest przecież wstrzemięźliwość płciowa na chwila dni przed. Nie dokładnie też robić go podczas krwawienia miesięcznego. Samo badanie nie jest uciążliwe także ważna je robić i u osób w ciąży.
Kolposkopia najczęściej przeprowadzana stanowi w sytuacji, gdy cytologia daje niejednoznacznie wyniki. Pytanie to powoduje na stosunkowo wczesną diagnostykę raka szyjki macicy (w tzw. stadium przedinwazyjnym). Jeśli rak uważa się w porze rozwoju kolposkopia umożliwia weryfikację powstałych zmian.
Badanie kolposkopowe polega przede każdym na uwadze części pochwowej szyjki macicy po jej wyrażeniu się we wzierniku. Na jej wielkości pojawiać się mogą bowiem duże zmiany, jakie są niemożliwe do wykrycia podczas rutynowego badania. Najpierw ginekolog ogląda nabłonek płaski wielowarstwowy nierogowaciejący i gruczołowy, szczególnie przyciągając opinię na ich możliwość. Tam powstają bowiem najgroźniejsze choroby. Później obraz zwiększa się i dzięki zastosowaniu zielonego filtra obserwuje podnabłonkową sieć naczyń krwionośnych. Na jej podstawie możliwe jest rozpoznanie charakteru powstałej zmiany. Kolejny etap pytania to próby kontrastujące powierzchnię nabłonka (np. próba z płynem Lugola i kwasem octowym 3%).
Kolposkopia, ze względu na pozytywny sprzęt, jest badaniem stosunkowo ważnym i wymaga doświadczenia ze karty tworzącego ją lekarza. Jest zawsze rzadko wykonywane, choć coraz częściej i w ramach działalności Narodowego Funduszu Zdrowia.