Badanie plodnosci jaki lekarz

Badanie płodności u ludzi polega przede każdym na badaniu ejakulatu. Badanie nasienia jest podstawowym elementem diagnostycznym pomagającym ocenić płodność mężczyzny.Nasienie to zawiesina plemników, które płyną z wnętrz i najądrzy w mieszaninie wydzielin gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych oraz gruczołów cewkowo-opuszkowych (tzw. plazmie nasienia. Głównym celem pytania są więc plemniki.

Jak powinno wykonać się badanie?Badanie to powinno się stworzyć w terminie, gdy po okresie 1 roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń (bez sensu na ewentualne badania partnerki nie nastąpiło zapłodnienie. Należy je zakończyć i po nowego typie obrazach w przestrzeni krocza i po leczeniu guza jądra.

Przed badaniemPrzed podjęciem do badania muszą zostać wykonane pewne standardy. Negatywnie na efekt mogą wpłynąć bowiem m.in. nieodpowiednio długi okres abstynencji płciowej (próbka powinna zostać otrzymana w okresie 2-7 dni z stosunku, przebyte choroby (często te, którym towarzyszyła podwyższona temperatura, a też nadużywanie alkoholu. Próbka do badania powinna także zostać dana w wygodni sposób.Badanie nasienia polega na jego ocenie makroskopowej (lepkość, objętość, odczyn i mikroskopowej (liczba plemników, ich moc i ruchliwość. Dodatkowo wyświetla się ilość przeciwciał przeciwplemnikowych. Czasem zalecane są jeszcze inne testy np. badanie bakteriologiczne i biochemiczne oraz test hiposomotyczny.

DiagnostykaW ocenie niepłodności u ludzi używa się także różnego rodzaju badania hormonalne. Sprawdza się m.in. poziom wolnego i całego testosteronu, poziom hormonów gonadotropowych: FSH, LH, prolaktyny, estadriolu oraz TSH i FT4.Zaburzenia niepłodności potrafią stanowić wyjątkowo wynikiem reakcji autoimmunologicznych. Bada się wówczas pytania na przeciwciała przeciwko plemnikom w surowicy i nasieniu. Stanowi wówczas tzw. badanie techniką immunofluorescencji pośredniej. Oznacza ono pomoc odnoszenia się przeciwciał z plemnikiem. Musi stanowić ich tak bardzo dużo, aby całkowicie zahamowały płodność. Przyczyną zaburzeń niepłodności często są też różnego typie infekcje. W sensie ich usunięcia robione są badania mikrobiologiczne.