Choinka 5m

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie ulega to kwestii. Wszyscy albo przed świętami, lub w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej więcej ciastka również drugiego rodzaju słodycze, które później najmłodsi z pasją podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, jaka istnieje sprawa choinki i czemu jest właściwie ważna w świątecznej tradycji?

Jest mnóstwo teorii, które wspominają o tym, skąd zachowała się tradycja świątecznego drzewka. Przedstawiam one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne iż to symbolika rajskiego drewna w Edenie. Ale w coś bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w stanie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie przenosząc się do nauki, iż przystrajanie drzewka w papierowe ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne zetknięcie się gościa z Bogiem. System ten łatwo rozpowszechnił się na wszystek świat. Można wtedy powiedzieć, że akurat nie ale w Polsce, ale również również nowych krajach Europy zaś w Ameryce na prawdziwa ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już od dawnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki papieru i jabłka, ubierając choinki w ciekawe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą wyłącznie na odległości ostatnich 30 lat można stwierdzić dużą przeróbkę w modzie choinkowej. Tak to, były bardzo często spotykanym wydarzeniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem często były bezpośrednio wykonane kojarzone ze sobą obręcze z ciekawego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (jak można się łatwo domyślić, nie trudno było wtedy o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby istniały w pierwszej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, a jako dodatek miały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne lub złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, które nosiły być łączone ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość kształtów oraz kolorów świątecznych ozdób jest niełatwa do określenia, zawsze w pierwszej mierze dominują odcienie złota, czerwieni i zieleni, jakie są utożsamiane ze świętami.

chillgard rt

Przez lata historia choinki, tak toż gdy ludzie, doświadczała zmian w klasie trendów mówiących jej przystrajania. Jednak nie zmieniło się to, iż od momentu ubrania pierwszej w sprawy choinki przez Luthera, system ten niezwykle głęboko zakorzenił się w sztuce świątecznej również bierzmy możliwość, że nieprędko przeminie.