Controlling pe

Controlling gospodarczy jest nieodłączną częścią controllingu w jakiejś dużej firmie. Controlling poleca się ustalaniem zapotrzebowania na środki pieniężne, rentownością sposobów finansowania przedsiębiorstwa, kosztami i zyskiem, a jeszcze płynnością fizyczną oraz oceną efektywności inwestowania kapitału.

Controling można rozbić na trzy etapy: - planowanie, - realizacja, - kontrola.

Po raz pierwszy controlling zastosowano w latach trzydziestych w USA. Na Stary Kontynent trafił, przede wszystkim dzięki przedsiębiorstwom niemieckich. Jego stały rozwój możemy obserwować z lat pięćdziesiątych. Do własnego świecie przywędrował przede każdym za sprawą fili międzynarodowych korporacji, aczkolwiek jeszcze liczniejsza wartość i niewielkich firm, czasem nawet nie całkiem świadomie, zaczynają wprowadzać narzędzia controllingowe. Bez problemu można określić, że z controllingiem przechodzimy do tworzenia wszędzie tam, gdzie w zarządzaniu pojawiają się to aspekty:

- Zdecentralizowany system sterowania w firmie, - Firma nastawiona istnieje na wykonywanie ściśle wyznaczonych celów, - Wprowadzono system motywacyjny, jaki zamierza działać, że firma działa efektywniej, - Kierowana jest rachunkowość zarządcza, która umożliwia na podejmowanie racjonalnych decyzji finansowych, - Dobrze zarządzany system zbierania informacji,

Włożenie do firmy zasad controllingu finansowego automatycznie wymusza zmiany w jej struktur. Dostosowuje się jej konstrukcja organizacyjna, system rozliczeń finansowych, a dodatkowo obieg dokumentów w nazwie. Prowadzenie prawidłowego controllingu gospodarczego nie jest dodatkowe bez dobrych programów informatycznych. W controllingu finansowych układa się szczególny nacisk na skuteczne zarządzanie przedsiębiorstwem, co nie jest miejsca, jeżeli jesteśmy do robienia z rachunkowością zarządczą.