Komputeryzacja inaczej

Często możemy dostrzec w sklepach wyposażenie stanowiska kasjera w kwestie nowoczesnego komputera - nierzadko z dotykowym ekranem - oraz drukarki finansowej i ekologicznego bądź wkomponowanego w ladę czytnika kodów kreskowych. Takie rozwiązania najczęściej przyjmuje się w prawdziwych marketach oraz sklepach chodzących do budowie sklepów.

Istnieje w nich dużo asortymentu, ceny produktów często ulegają zmianie, i też produkty równie często są sprzedawane, kiedy i zajmowane. Dlatego też jest potrzeba komputerowej ewidencji sprzedaży i wykonywania transakcji sprzedaży produktu za pomocą przesunięcia go ponad czytnikiem kodu i kliknięcia jednego przycisku w komputerze.

Nie zazwyczaj natomiast ta komputeryzacja jest wymagana. Przykładowo, kiedy mamy do rezygnowania z niewielkim sklepikiem osiedlowym, warzywniakiem, czy sklepem o bardzo charakterystycznym asortymencie, taka komputeryzacja będzie zbędna. W sytuacji kiedy jednorazowo zamawiamy kilka czy kilkanaście sztuk jednego produktu raz na dwa tygodnie a jeżeli rodzaj asortymentu nie ulega zbyt często zmianie, wystarczy nam kasa fiskalna novitus mała plus. Wtedy wystarczy asortyment podzielić na mało czy kilkanaście grup, każdej nadać osobne PLU i przykleić ręcznie metki z opłatami na jakimkolwiek pojedynczym produkcie. W sprawie gdyby tego wyboru jest kilka, nie jest przy tym bardzo pracy, i prosto jest upilnować wszelkie nowinki w zasięgu ceny czy części artykułów.

Kasa fiskalna dla sklepiku osiedlowego jest koniecznością - wymogiem urzędu skarbowego. Jeśli sklepik osiąga określony pułap dochodów, to musi brać tego dania. Jednak właściciel sklepu, choć objęty obowiązkiem rejestracji tej kwoty i używania jej przy każdej transakcji, ma szeroki wybór co do guście kasy. W sukcesie malutkiego sklepu osiedlowego warto wybrać najprostszy, najtańszy model kasy fiskalnej, który nie posiada zbyt wielu funkcji, oraz jest jednoznaczny w obsłudze. Możemy z głowy założyć, iż są to prawa najistotniejsze dla nas w sukcesu zakupu kasy i że przez długi okres nie ulegną one zmianie.