Obrobka miesa w gastronomii

ex eZobacz naszą stronę www

Każdy dom gastronomiczny prędzej czy później staje przed wyzwaniem przyrządzenia porcji mięsa dla większej sum ludzi. Przy czym porcje winnym być praktyczne takie indywidualne i zrobione w jak najkrótszym czasie aby uniknąć strat smaku pochodzących z długiego przechowywania.

Na wesele nowoczesna metoda rozwiązała tenże punkt oferując kucharzom możliwość mechanicznej obróbki mięsa. Umieszczone w noże nacinając mięso zwiększają jego soczystość bez strat pulchności spowodowanej tradycyjnym rozbijaniem. Pozwalają jednocześnie na uniknięcie rozbryzgiwania się płynów co zabiera się na podniesienie poziomu czystości w tle książce.
Na placu wyróżniamy dwa typy kotleciarek, różniące się przede każdym napędem, mocą przerobową oraz dostępnymi funkcjami. Koszt poszczególnych modeli zależy często z użytych materiałów, producenta i wdrożonych w nich rozwiązań.
Kotleciarka ręczna to swoje urządzenie przeznaczone przede każdym do użytku swego i lekkiej gastronomii. Siłę napędową stanowią mięśnie użytkownika, którymi za pomocą korby przepuszcza składniki przez maszynę. Wielką cechą tego rodzaju akcesoriów jest krótka ilość zajmowanego miejsca, ale z początku dość dużej (od jakiś 800 do 10 tys. zł) ceny mogą umieszczać się nieopłacalne dla własnych użytkowników. Wadą jest dużo mniejsza moc produkcyjna w zestawieniu z opisaną niżej kotleciarką elektryczną.
Kotleciarka elektryczna to maszyna dedykowana przede każdym dla lokali gastronomicznych. W przeciwieństwie do kotleciarki ręcznej wałki z ostrzami obracane są za pomocą silnika.
Dzięki wyłączeniu obracania korbą i ograniczeniu roli pracownika do faszerowania mięsa znacznie zwiększa moc przerobową. Jedynym ograniczeniem sprzedaje się być sztuka operatora (do nawet 400 kotletów na godzinę). Ten typ urządzenia ma trochę dużo miejsca niż tradycyjny odpowiednik a wielka cena (z ok. 2,5 tys do nawet kilkunastu tys.zł) jest jednoznaczną przeszkodą do brania jej w warunkach domowych.