Oswietlenie ewakuacyjne ustawa

Systemy oświetlenia awaryjnego posiadają bardzo kluczową postać w przemyśle. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny będące dostępne części ruchome, w sukcesu nagłego braku oświetlenia potrafią oni zostać trwale okaleczeni, i nawet że stać zagrożone ich zarabianie. W momencie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do dużych obrotów zachowają się tylko po paru chwilach od przerwania wpływu prądu.

Nawet w współczesnych instytucjach, gdzie wdrożono systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zachowanie niemal absolutnie nie jest szybkie. Aby zapobiec takim zdarzeniom należy używać systemy oświetlenia awaryjnego. Dają się one na różne rodzaje, ale zadaniem każdego z nich istnieje zachowanie oświetlenia pomieszczeń przez pewien moment po zaniku zasilania. Dzięki temu ludzie mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, natomiast w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym systemem oświetlenia awaryjnego, stosownego nie wyłącznie w przemyśle ale zarówno w klubach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w czasie normalnej pracy instalacji. W sezonie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na energię z akumulatora. Do czasu wyczerpania się baterii światło pozostaje włączone. System opraw ma że pewne cechy, jakimi jest stosowanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, i czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Inny system możliwy do użytkowania w przemyśle polega na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie zostają zainstalowane duże akumulatory i systemy sterujące. Można też użyć generatora, dzięki dlaczego nie tylko oświetlenie awaryjne będzie potrafiło działać wiele godzin, ale działalność będzie silna i dać do własnych urządzeń, na wzór komputerów czy niektórych maszyn.