Seksoholicy zony

Seksoholizm to uzależnienie od seksu – choroba, ukazująca się kompulsywnymi zachowaniami o podłożu seksualnym.

Prof. Lew Starowicz definiuje zjawisko jako: “stan patologicznego nasilenia erotycznych zainteresowań i energie fizycznej, w który te sprawy panują nad innymi, mając o sensie życia”. Przejawia się na rozmaite rodzaje – licznymi zdradami, natręctwami seksualnymi, masturbacją, zainteresowaniem pornografią.

Z porady na istniejącą w poprzednich latach swobodę seksualną, rodzaj popularności i zezwolenia na inne zachowania seksualne problem potrafi istnieć bagatelizowany lub niedostrzegany. Osoba, która boryka się z ostatnim problemem napotyka na mur niezrozumienia, budzi politowanie, jest narażona na kpiny otoczenia.

Osoba uzależniona ciągle szuka nowych doświadczeń seksualnych – w pozostałych formach i konfiguracjach. Seksoholik to nie koniecznie stereotypowy macho, choć taki obraz jawi się w głowach wielu kobiet. Przeciwnie, istnieje teoria, że u podłoża tych zachowań leży była chęć podniesienia samooceny. Seksoholicy to roli mocno niedowartościowane, zakompleksione, często nieśmiałe. Stale poszukują potwierdzenia własnej atrakcyjności. Seks jest systemem na zwiększenie ego, rozładowania negatywnych emocji, napięć takich jak środek i stres.

Do wzrostu choroby mogą przyczynić się również wzorce zabrane z domu rodzinnego – bywa, że dysfunkcyjnego i patologicznego.

Seksoholizm jest chorobą, jaka zawiera destrukcyjny pomysł na inne sfery życia osoby uzależnionej, częstokroć boleśnie dotyka bliskich. Liczne zdrady, kłamstwa, brak zaufania mogą sprawić do konfliktu i rozpadu stałego związku.

Choroba niewątpliwie wymaga leczenia, psychoterapii.
Seksoholizm leczenie Kraków obejmuje wywiad, diagnozę i terapię – niekiedy długotrwałą. Obiektem jest zmiana postrzegania sfery seksualnej, zmiana myślenia, tak aby akt seksualny nie był tylko środkiem do zaspokojenia atawistycznego popędu, lecz również zabarwionym emocjonalnie dowodem oddania.