Szkolenia dla pracownikow instytucji kultury

Wędlinami określa się rozmaite wyroby mięsne powstałe z środka rozdrobnionego, z zmian wędzonki to mięsne przetwory stworzone z danego kawałka peklowanego mięsa. Peklowanie to zaś proces technologiczny, który polega na oddziaływaniu solanki lub mieszanki peklującej na mięso. Efektem omawianego procesu jest zapisanie barwy oraz wytworzenie charakterystycznego mięsnego gustu i aromatu. Hurtownie wędlin dzięki peklowaniu dokonują przedłużenia trwałości swoich produktów poprzez zahamowanie wzrostu bakterii chorobotwórczych i gnilnych. Dzięki temu konsumenci mogą dłużej bawić się smakiem ulubionych przetworów mięsnych bez obawy, że pomimo umieszczania w lodówce przedwcześnie się zepsują.

Drinku spośród najciekawszych przetworów mięsnych sprzedawanych przez hurtownie wędlin jest stara szynka, najczęściej pochodzenia wieprzowego. Szynka kupowana jest z tylnej tuszy świni lub dzika, stanowi wyrób garmażeryjny oferowany jako materiał schłodzony bądź mrożony z kością albo bez. Prawidłowa barwa mięśni w szynce powinna mieścić się w obrębie między jasnoróżowej po czerwoną, zaś tłuszcz prawdopodobnie być pomalowany na biało, z odcieniem śmietankowym lub różowawym. Innym w porze najbardziej modnym wśród polskich konsumentów rodzajem wędliny jest popularna na pełnym świecie kiełbasa. Otóż klasyczna kiełbasa to nic dziwnego niż solone, zmielone mięso wieprzowe z dodatkiem przypraw oraz wtłoczone do osłonki celulozowej lub jelita.

Specyficzne warunki klimatyczne w bliskim kraju doprowadziły do tego, że w Polsce kiełbasę utrwalano poprzez wędzenie zamiast przez naturalny proces suszenia, kiedy w krajach śródziemnomorskich o mniejszej wilgotności powietrza. Niekiedy hurtownie wędlin mianem kiełbasy określały wyrób wędliniarsko-garmażeryjny powodujący nie tylko mięso wieprzowe, ale również duże domieszki mięsa innych zwierząt rzeźnych (np. wołowiny, koniny, jagnięciny, drobiu, królika, nutrii bądź osła). Powodem takich praktyk były względy ekonomiczne, albowiem wieprzowina uchodziła za kosztowny surowiec, zatem jej deficyt uzupełniano innymi sposobami mięs. W obecny rodzaj utrwalił żywy do tej chwili stereotyp głoszący, iż salami produkowane jest z oślego mięsa, frankfurterki tworzy się z nutrii, kabanos z koniny, zaś parówki zawierają mięso drobiowe.