Wychowanie dzieci rok po roku

Anemia, zwana też niedokrwistością jest stanem, w jakim powstaje do zmniejszenia liczbie czerwonych krwinek. Są bogate przyczyny powstania niedokrwistości w organizmie młodego człowieka: że istnieć spowodowana utratą krwi, poprzez upośledzenie wytwarzania erytrocytów bądź ponadto w kontraktu ze skróceniem życia erytrocytów.Pomimo wszystko, upośledzenie obecne istnieje odpowiednio często spotykanie wśród osób w ciąży – dotyka około 40% ciężarnych. Choć w wypadku kobiet przy nadziei definicja anemii wygląda trochę inaczej. Podczas ciąży dochodzi bowiem do zwiększenia objętości natur dodatkowo jej rozcieńczenia, przez co liczba czerwonych krwinek jest obniżona, niedokrwistość jest to zjawiskiem zupełnie prostym. W toku ciąży to mówimy o zaistnieniu anemii, kiedy podchodzi do spadku poziomu hemoglobiny poniżej 10 g/dl lub hematokrytu poniżej 30%.

Nie zmienia to przecież faktu, że duże niedobory czerwonych krwinek w systemie przyszłej mamy mogą spowodować do zaburzeń rozwoju płodu i niedotlenienia. W centralnym okresie ciąży grozi to zaburzeniami implantacji zarodka, a nawet poronieniem. W kolejnym kwartale może spowodować do stworzenia wad rodzonych, a w trzecim do przedwczesnego porodu.

Czynnikami sprzyjającymi wystąpienia anemii u osoby ciężarnej są przede wszystkim spożywanie alkoholu i palenie papierosów. Drugie to ciąża mnoga, niedobór witam i ceny odżywczych w diecie, na które zapotrzebowanie dość szybko wzrasta w punkcie wstąpienia w ciążę. Leczenie anemii chce z jej stanu zaawansowania oraz przyczyny. Lekka anemia, której powodem był brak żelaza, jest przeważnie leczona doustnymi środkami dostarczającymi jego zawartość. Bardzo rzadko zwraca się również dożylne uzupełnianie niedoborów żelaza, jest więc wprawdzie droga o wiele silniejsza niż w sukcesu przyjmowania suplementów diety. Zdarzają się przypadki, kiedy wskazana będzie także transfuzja krwi – dzieje się tak często w pozycjach obfitego krwawienia, na przykład podczas odklejania się łożyska.

Anemia jest schorzeniem dość szybko rozpoznawalnym, jej faktami są:

zmęczenie, osłabienie, bóle głowy, kłopoty z myślą i koncentracją, zawroty głowy.

Jeśli to, będąc w ciąży, zauważysz u siebie któryś z danych wyżej czynników, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, ponieważ nieleczona anemia może doprowadzić do odpowiednich uszkodzeń płodu, a nawet do jego śmierci.