Wychowanie dziecka ile kosztuje

Dzieci to wulkany energii. Biegają, skaczą, wywracają i rozpoczynają się, znów wywracają i właśnie w nieskończoność. Nieraz trudno doprowadzić je do ładu. A wtedy nie wszystko. Dzieci to jednocześnie wizytówki rodziców. Jak sprawić, żeby swoje pociechy spędzały aktywnie czas, a przy obecnym nie wyglądały jak ofiary katastrofy naturalnej?

Wygnieciona sukienka, przybrudzony kołnierzyk, zdarte kolano - to fakty, które dotykają wszystkich rodziców. Zdobywamy nowe ubrania, cerujemy dziury, mamy przy sobie nawilżane chusteczki i torebki, w których dobrze miejsca zajmują spinki do włosów dla dzieci, chusteczki higieniczne, szczotki oraz kolejne narzędzia pierwszej potrzeby. Nałożenia na zmianę, ukryte w dowolnej torbie, to rozwiązania nie właśnie dla zdesperowanych. Obraz to zawsze nie właśnie to spodenki, sukienka czy rajstopy. Włosy bardzo często grają pierwsze skrzypce.

Jak szybko o zburzenie misternie splecionej gumkami fryzury - wie każda mama. Jak trudno doprowadzić włosy swojej dziewczynki do stanu prezentującego estetykę sprzed rozwiązania z domu - wie każdy rodzic. Bez fachowych sprzętów się nie obędzie. Zwykłe gumki często przesuwają się z włosów. Warkocze, skrzętnie zaplatane ponownie w kącie piaskownicy, rozplątują się w pięć minut. Każdą fryzurę trzeba wspomóc, dlatego poza gumkami, grzebieniami, opaskami i odrobiną szczęścia, jednak warto mieć przy sobie spinki. Ważne jest, by spinki były pewne, a również stworzone z czystych produktów. Twardy sztywny, kłujący w górę plastik nie tylko szybko dokona w piaskownicy, ale sprawi, że niemowlęta nie dopuszczą żadnego z rodziców do swoich włosów przez najbliższe dwadzieścia lat. Wygodna, delikatna spinka, przystosowana kształtem do osoby pociechy, może przynajmniej pomóc w jednym stopniu utrzymać ten temat prezencji.

Jeśli fryzura jest przekonana, torba spakowana, dziecko uśmiechnięte, i rodzic uzbrojony w właściwe pokłady cierpliwości i sił - można wyruszać. Zależnie od tego, dokąd wyprawa się kieruje, dobrze dostosować fryzurę. Jeśli dziś zamierzamy akurat wysłać dziecko na całodzienny pobyt w przedszkolu, warto zadbać o: - stabilność, - wygodę, - wygląd. Dobrze też wziąć pod uwagę: - szarpanie, - bieganie, - upadanie, - pogubienie elementów.

A po powrocie można pociechę uczesać od inna.