Zakupoholizm jak rozpoznac

Zakupoholizm – czym stanowi

Permanentny przymus dokonywania zakupów, to zakupoholizm. Cieszy fakt zakupu, same obiekty są miejsce drugorzędne – bywa, że nierozpakowane, lądują w kącie, zapomniane przez szczęśliwego nabywcę.

 

Zakupoholizm jak i nadmierny konsumpcjonizm jest w znacznych społeczeństwach. Rozwojowi uzależnienia sprzyjają dogodne warunki – istnienie serwisów aukcyjnych, łatwy dostęp do obrotów bez wysiadania z domu, bezgotówkowe płatności – możliwość płacenia kartami kredytowymi.
Kompulsywne zakupy są często sposobem na poprawę nastroju. Bywa, że redukują stres, napięcie, koją nerwy.
Osoba uzależniona odczuwa niezdrowe podniecenie na opinię o zakupach (myśli mogą mieć charakter obsesyjny). Zakupy wprawiają osobę uzależnioną w okres ekstazy. Niestety euforia mija po dokonaniu zakupów. W zmian pojawiają się wyrzuty sumienia, zniechęcenie.

Badacze przedmiotu klasyfikują zakupoholików, mając pod uwagę motyw działania.

Najpopularniejsi są tzw. “poszukiwacze okazji”, czy osoby, którym zabawę i radość sprawia nabycie problemu w popularnej cenie. Są klientami centrów handlowych w momencie promocji, przecen. Niczym magnes funkcjonują na nich chwyty marketingowe w języku: obniżka cen, – 25%, kup 2 w wartości 1, wyprzedaż kolekcji.

Drugą grupę stanowią “kolekcjonerzy” różnego typu gadżetów – markowego sprzętu komputerowego, obuwia, galanterii. Tym nie dość dóbr, które stoją w orbicie ich zainteresowań.

Dla drugich ważne jest jednanie nowych obiektów, ale z opieki na fakt, iż są modne – to tzw. “zbieracze nowości”.
Bywa, że zakupoholik zaspokaja nasze marzenie nabywania jedynie dzięki oglądaniu przedmiotów (window shopping). Lecznie jest dodatkowe pod okiem wykwalifikowanych specjalistów. Ważne jest zawarcie źródła zachowań kompulsywnych i znalezienie innych metod kompensacji, które wypełnią pustkę emocjonalną.

Że fakt stanowi o tyle złożony, że zakupoholizm często tkwi w parze z kolejnymi nałogami np. alkoholizmem lub chorobami np. depresją.
Niewątpliwie środkiem do zysku jest determinacja pacjenta i pozytywna psychoterapia.